Ogrzewanie hal przemysłowych

Hale przemysłowe to najczęściej dość wysokie obiekty wielkopowierzchniowe. Na co dzień przebywają w nich ludzie i są przechowywane różnego typu towary. Aby zapewnić komfort użytkownikom, a także odpowiednie warunki składowanym produktom, bardzo ważne jest zastosowanie właściwego systemu grzewczego hali. Przy wyborze tego, który zapewni wewnątrz naszej hali odpowiednią temperaturę, warto zwrócić również uwagę na energooszczędność dostępnych powszechnie rozwiązań, by nie narażać się na niewspółmierne do efektu koszty. Dokonanie wyboru to niestety nie łatwe zadanie, a wybór wcale nie jest jednoznaczny i nietrudno o kosztowną pomyłkę. Dlatego wybór systemu ogrzewania hal przemysłowych powinien być gruntownie przemyślane i dostosowane do konkretnego obiektu przemysłowego.

Jakie mamy możliwości ogrzania hali?
Dwa najważniejsze zadania i tym samym nasze oczekiwania względem instalacji grzewczej to szybkość jej działania (tj. czas nagrzewania wnętrza hali do pożądanej temperatury) oraz zdolność do utrzymania wymaganej temperatury w całych pomieszczeniach. Poza samym systemem grzewczym ważne są też elementy pozwalające na maksymalne zminimalizowanie strat ciepła. Urządzenia wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, jakimi są hale przemysłowe to między innymi:

  • grzejniki wodne,
  • promienniki ciepła podczerwieni,
  • nagrzewnice powietrzne wodne, gazowe i olejowe.

Warto przyjrzeć się dokładnie specyfice działania poszczególnych systemów przed dokonaniem wyboru. W kwestii wyboru konkretnego rozwiązania warto skontaktować się z firmą zajmującą się kompleksowo budową takich obiektów np. z Amwin Sp. z o.o. Sp. k.

Grzejniki wodne
Rozwiązanie to sprawdza się we względnie małych obiektach. Jednak przy dużych powierzchniach nie są one w stanie zapewnić wymaganej temperatury we wszystkich strefach wewnątrz hali. Niestety nie nadają się do ogrzewania obiektów o średnich i dużych kubaturach, gdzie z ich pomocą jesteśmy w stanie zapewnić podstawową temperaturę, ale ciężko jest uzyskać temperaturę oczekiwaną. Tradycyjnie grzejniki wodne umieszcza się na zewnątrz hali na ścianach pod oknami. Ogrzewane przez nie powietrze unosi się ku górze, tworząc kurtynę powietrzną.

Promienniki ciepła podczerwieni
To system znajdujący zastosowanie głównie w wysokich, średnio i wielkokubaturowych obiektach, nadają się też do stosowania w wolnej przestrzeni oraz obiektach półotwartych. Ponadto pożądaną temperaturę uzyskuje się praktycznie natychmiast, urządzenia podczas pracy są bezzapachowe i nie wydają dźwięków. Promienniki ciepła najczęściej zasilane są energia elektryczną lub gazem. Urządzenia takie ogrzewają powietrze jedynie pośrednio, natomiast bezpośrednio działają na powierzchnie i osoby będące w polu promieniowania, zapewniając odpowiednią temperaturę. Dzięki takiemu systemowi działania nie ma potrzeby ogrzewania całej kubatury pomieszczenia, dzięki czemu dbamy o środowisko i możemy sporo oszczędzić na eksploatacji obiektu. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skierowania energii na wybrane przestrzenie hali czy nawet konkretne stanowiska pracy. Rezygnacja z ogrzewania choćby przestrzeni pod samym stropem hali pozwala uniknąć strat ciepła, a jednocześnie zapewnia oszczędności finansowe

Nagrzewnice powietrzne
To urządzenie popularne, często są stosowane w halach produkcyjnych czy też handlowych, w których przebywają ludzie. Ich zaletą jest to, że mogą być zarówno przenośne, jak i zamontowane na stałe (stojące lub wiszące). Nagrzewnice są bardzo wydajne, szybko nagrzewają powietrze rozprowadzane następnie przy pomocy wentylatora po całym pomieszczeniu. Mogą być zasilane przez wodę, gaz lub czasami olej i energię elektryczną.

Co jeszcze można zrobić?
Oprócz dokładnego przeanalizowania rodzajów dostępnych rozwiązań grzewczych należy zastanowić się, który z nich będzie najbardziej spójny z naszym zapotrzebowaniem. Przy wyborze warto pamiętać również, że bardzo istotne jest, aby najpierw zadbać o szczelność i właściwe docieplenie hal przemysłowych. Aby zminimalizować utraty ciepła podczas codziennego użytkowania, należy zastosować np. kurtyny powietrzne przy wejściach oraz podczas budowy hali używać materiałów termoizolacyjnych jak np. płyty warstwowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.