Zmiany w prawie pracy 2015 rok

Każdy, kto ma biznes powinien być na bieżąco z zmianami prawa pracy. Czasami, niestety to komplikuje prowadzenie działalności, ponieważ wzrasta płaca minimalna. W 2015 roku przede wszystkim zmieniły się przepisy w kodeksie pracy oraz ubezpieczeniach. Nowe regulacje mogą istotnie wpłynąć na pracowników oraz pracodawców.

Wraz z 1 stycznia, jak zresztą, co roku wzrasta płaca minimalna, która będzie w tym wypadku o 70 zł wyższa, a cała kwota to 1750 zł brutto. Warto byłoby się zastanowić, czy w końcu nie podnieść kwoty wolnej od podatku, a nie psuć rynek podwyższając płace minimalną, ponieważ taki wzrost pociąga za sobą zmiany, jeżeli chodzi o wysokość świadczeń pracowniczych.

Z cała pewnością, na takiej podwyżce zarobią Ci, którzy zarabiali mniej. Wzrosną również odprawy pieniężne z powodu zwolnienia, ale nie z powodów dotyczących pracownika. Także wzrosną odprawy dla pracowników, którzy doświadczyli mobbingu, bądź dodatkowo pracowali nocą. Także wzrostowi uległy podstawy do wymiaru składów ubezpieczeń.

Ciekawą zmianę jest to, że badania lekarskie będą ważne od poprzedniego pracodawcy będą aktualne u nowego, jeżeli nie minęła data ich ważności. Także nowe przedsiębiorstwo nie będzie musiało wysyłać na obowiązkowe badania lekarskie. Poprzednio było tak, ze niestety pracownik musiał być wysłany na badania.

Parlament także będzie miał pracę przy rewolucji o umowach terminowych. Rządowa propozycja to umowy terminowe, które nie będą mogły trwać dłużej niż 33 miesiące. Po przekroczeniu takiego okresu czasu, umowa o pracę staje się umową na czas nieokreślony.0606

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.